Cene na mađarskom dan unapred tržištu bile su relativno stabilne tokom prve tri nedelje januara usred potražnje koja je bila niža od prosečne, kao i pada cene gasa.
Prosečna cena za bazno opterećenje na dan unapred tržištu je u proseku iznosila oko 150 evra po MWh tokom radne nedelje, ali je porasla na 174 evra po MWh za isporuku 20. januara, prema podacima berze HUPX. One su uglavnom pratile cene u Nemačkoj. Na spot cene takođe su uticale niže cene gasa.
Cene terminskih ugovora na mađarskoj berzi HUDEX padale su u kontinuitetu u prvoj polovini januara, da bi zatim zabeležile povećanje.
Februarski fjučersi smanjeni su za oko 30 evra, na 170,7 evra po MWh i od 10. januara ostali su ispod praga od 200 evra po MWh. Premija u odnosu na nemački ugovor za mesec unapred smanjila se na 25 evra.
Fjučersi za naredni kvartal pali su na 177 evra po MWh, ali su ponovo porasli na 193,3 evra po MWh 20 januara. To je i dalje daleko ispod nivoa od 325 evra po MWh, koliko je ostvareno mesec dana ranije, 20. decembra.
Što se tiče ugovora za narednu godinu, oni su beleže snažan pad, na 163 evra po MWh, a zatim i skok, na 195,8 evra po MWh 20. januara.
Potrošnja električne energije u Mađarskoj porasla je u odnosu na prvu nedelju januara, ali je ostala ispod višegodišnjeg proseka, zahvaljujući relativno tolom vremenu i smanjenoj potrošnji zbog visokih cena.
Na strani snabdevanja, bilo je kratkih prekida u proizvodnji u nuklearnoj elektrani, kao i blokovima na lignit i i gas. Da bi se nadoknadio manjak električne energije, Mađarska je zabeležila snažan uvoz iz zemalja Zapadnog Balkana, koje su povećale proizvodnju, kao posledica snažne proizvodnje hidroenergije i vetra.