Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Proizvođači...

Crna Gora: Proizvođači OIE izlaze na međunarodno tržište ako COTEE ne poveća otkupnu cenu

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Zbog snažnog rasta cena električne energije na svetskim tržištima pojedini crnogorski povlašćeni proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora – vlasnici malih hidroelektrana, vetroelektrana i solarnih elektrana navjerovatnije će izaći iz sistema podsticaja i električnu energiju će prodavati na međunarodnom tržištu, ukoliko se ne poveća otkupna cena, najavio je Igor Mašović,  vlasnik dve i suvlasnik osam malih HE u Crnoj Gori. 

U sistemu podsticaja je 39 izvora električne nergije i to dve vetroelektrane – Krnovo i Možura, 32 malih HE i pet solarnih elektrana, ukupne instalisane snage 167 megavata, što je više od polovine kapaciteta HE Perućica, čija je instalisana snaga 307 MW. One obezbeđuju 13,3% ukupne proizvodnje struje u Crnoj Gori.

Mašović je za lokalne medije rekao da pokušavaju da dođu do dogovora sa Crnogorskim operatorom tržišta električne energije (COTEE) i Elektroprivredom (EPCG). Međutim, ukoliko ne dođe do prihvatljivog dogovora najavljuju da će izaći iz sistema podsticaja i električnu energiju prodavati direktno na tržištu.

Dogovor bi podrazumevao veću otkupnu cenu električne energije, jer je trenutna otkupna cena je značajno niža od tržišne. Povlašćeni proizvođači smatraju da ima dosta prostora da se cena poveća, ali da bi i dalje bila ispod cene po kojoj EPCG kupuje na tržištu.

COTEE navodi da je do kraja oktobra ove godine od povlašćenih proizvođača otkupljivao električnu energiju u po prosečnoj ceni od 97,25 evra po MWh. EPCG je kao jedini snabdevač od COTEE-a kupovao po ceni od 85 evra, u skladu sa uredbom o naknadi za podsticanje proizvodnje električne energije iz OIE.

Otkupne cene električne energije od povlašćenih proizvođača utvrđene su za podsticajni period koji traje 12 godina, navodi COTEE.

Vlasnici malih HE, vetro i solarnih elektrana do sada nisu dobili zvaničan odgovor Vlade, COTEE-a i EPCG-a o eventualnom povećanju otkupne cene struje.

Nezvanično se saznaje da COTEE pokušava da nađe model kako bi ove proizvođače zadržao na crnogorskom tržištu.

Vlasnici elektrana u sistemu podsticaja podsećaju da je Elektroprivreda BiH odlučila da malim proizvođačima za narednu godinu plaća 180 evra po MWh. To je duplo više u odnosu na podsticajnu otkupnu cenu u Crnoj Gori.

EPCG je u prvih devet meseci prihodovala blizu 100 miliona evra na račun električne energije proizvedene iz obnovljih izvora.

Izvor: pobjeda.me

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: EPCG prima ponude za novu turbinu u hidroelektrani Perućica za povećanje kapaciteta do 2027. godine

Državna elektroenergetska kompanija Crne Gore, EPCG, primila je dve ponude za izgradnju, isporuku, instalaciju i puštanje u rad nove turbine A8 u hidroelektrani Perućica. Prvu ponudu podneo je konzorcijum koji čine Voith Hydro iz Austrije, Končar iz Hrvatske i...

Crna Gora: Veliki projekti obnovljive energije napreduju u Koritama

U selu Korita u opštini Bijelo Polje u Crnoj Gori napreduju dva značajna projekta obnovljive energije: solarna elektrana vredna 200 miliona evra i vetropark sa instaliranim kapacitetom od 72,6 MW. Vetropark, koji razvija Vjetro park Korita, zvanično je podneo zahtev...

Crna Gora: EPCG obezbedio zajam od 25,63 miliona evra od EBRD-a za proširenje kapaciteta vetroparka Gvozd

Crnogorski državni elektroprivredni gigant EPCG dobio je saglasnost Vlade za zaduženje od 25,63 miliona evra kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) radi finansiranja druge faze vetroparka Gvozd, čime će kapacitet biti uvećan za dodatnih 21 MW. Originalna...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!