Rumunske hidroelektrane – najvećim delom u vlasništvu Hidroelektrike – proizvele su u prvih devet meseci ove godine 26% manje električne energije, kao posledica suše, a negativan energetski bilans povećan je za 44%, pokazuju podaci Transelektrike, operatora prenosa i sistema.
Hidroelektrane u Rumuniji proizvele su u prvih devet meseci 2022. godine samo 10,6 TWh električne energije, u poređenju sa 14,4 TWh u prvih devet meseci 2021. Udeo hidroenergije u energetskom miksu zemlje smanjen je sa 34% na 27% tokom ovog perioda, prema podacima Transelektrike.
To znači da je proizvodnja hidroelektrana smanjena za 3,8 TWh na godišnjem nivou.
Dok su u prvih devet meseci 2021. hidroelektrane bile vodeći proizvođač u Rumuniji, ove godine su tu poziciju preuzele termoelektrane, čija je proizvodnja porasla za 0,2 TWh, na 14,4 TWh, dostižući udeo u energetskom miksu od 36%. Proizvodnja nuklearnih elektrana je pala za 0,2 TWh, dok su obnovljivi izvori energije zabeležili značajan rast od 0,8 TWh, što je takođe dovelo do povećanja njihovog učešća u energetskom miksu.
Nacionalna neto proizvodnja električne energije porasla je za 7% u prvih devet meseci ove godine, dok je potrošnja smajena za 6%. Izvoz električne energije znatno je manji od uvoza, i pored povećanja za 0,8 TWh (28%). Međutim, uvoz je povećan za 1,2 TWh, odnosno 30%.
Dok je prošlogodišnji deficit u energetskom bilansu iznosio samo 0,9 TWh, u prvih devet meseci ove godine on je dostigao 1,3 TWh, što znači da je povećan za 44%. Deficit je nastao u uslovima smanjenja nacionalne potrošnje električne energije.
Na pad potrošnje uticali su poskupljenje primarnih goriva, što se odrazilo na finalnu cenu električne energije, ali i iznadprosečne mesečne temperature, navodi Transelektrika.
Instalisana snaga u periodu januar – septembar 2022. u Rumuniji iznosila je oko 18.300 MW (bruto snaga), što je manje u odnosu na 19.600 MW u istom periodu prošle godine, prema Transelektriki.
Izvor: e-nergia.ro