Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska: Veliko interesovanje...

Hrvatska: Veliko interesovanje za energetska odobrenja za projekte OIE

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Prema novom hrvatskom Zakonu u tržištu električne energije programeri zainteresovani za razvoj projekata obnovljivih izvora energije bili su dužni da do 19. januara predaju zahtev za energetsko odobrenje, što je neophodan korak za ozbiljan razvoj projekta.

Energetsko odobrenje do usvajanja novog zakona se pribavljalo nakon lokacijske dozvole, ali po novom ovo odbrenje je potrebno obezbediti ranije, čime se omogućava bolje upravljanje sektorom.

Energetsko odobrenje potrebno je za novo proizvodno postrojenje, povećanje snage postojećeg postrojenja i/ili postrojenja za skladištenje energije. Ono omogućava sticanje statusa nosioca projekta i upis u Registar OIEK i povlašćenih proizvođača, a podatak o broju zahteva daje realističniju sliku o razvoju obnovljivih izvora u Hrvatskoj.

Preliminarne brojke

Do 19. januara Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja primilo je 207 zahteva za energetsko odobrenje, prenosi portal energetika-net.com.

„U toku je upis opsežne dokumentacije u evidenciju a i pre svih unosa je vidljivo da smo primili najmanje 2.000 MW u zahtevima. Za dvadesetak dana ćemo moći da potvrdimo točan podatak o snagama, tehnologijama i kvalitetu dokumentacije, u smislu formalno-pravne ispravnosti”, kažu u MINGOR-u.

Državni sekretar Ivo Milatić prošli nedelje je na Hrvatskom radiju izjavio da će se iz pristiglih zahteva za energetsko odobrenje iskristalisati projekti snage 1.600 MW, što će „biti dovoljno da se do 2024. dogodi 1.500 MW nove snage u sistemu“, što je uslov Nacionalnog programa za oporavak i otpornost.

Tesni rokovi

Fizička ili pravna lica energetsko odobrenje će po dobijanju platiti 50 kn (oko 6,7 evra) po kWh priključne snage, a to će biti prihod HROTE-a.

Energetsko odobrenje nije garancija nosiocu za izgradnju i nema pravnih učinaka na vlasništvo i druga stvarna prava, niti predstavlja pravnu osnovu za ulazak u posed nekretnine, ali se smatra dokazom pravnog interesa za izdavanje lokacijske i građevinske dozvole.

Snaga postrojenja za koje je izdato energetsko odobrenje se može povećavati do 25% pod određenim uslovima i ono ima ograničeni rok trajanja, nakon čega se odobrenje ukida. Programer ima tri godine za pribavljanje lokacijske dozvole i pet godina do građevinske dozvole (sedam godina za HE veće od 10 MW), kao i ukupno sedam godina za izgradnju postrojenja, osim ako je reč o hidroelektrani snage veće od 10 MW, kada taj rok iznosi 10 godina.

Neslužbeno, prorameri su pozdravili pravno uređivanje obnovljivih izvora. Međutim, rokovi važenja energetskih odobrenja će biti itekako napeti za one koji su na početku, što bi se moglo pokazati nerealističnim uzimajući u obzir brojne obaveze u vezi sa dokumentacijom pre samog početka izgradnje i „brzinu“ hrvatske administracije.

Rok za aukcije po premijskom modelu stalno se pomera. U Ministarstvu kažu da će raspisivanje aukcije po premijskom modelu zavisiti od broja spremnih projekata za potencijalno učešće, a raspisivanje aukcije se očekuje se najkasnije u trećem kvartalu ove godine.

Izvor: energetika-net.com

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Hrvatska: Javne institucije Zagreba prelaze na novog snabdevača prirodnim gasom – MET Croatia Energy Trade

Gradska plinara Zagreb-Opskrba (GPZO) više neće snabdevati prirodnim gasom javne institucije u Zagrebu, što predstavlja još jedan udarac nakon što je prošle godine izgubila status glavnog snabdevača domaćinstava. Nakon detaljne procene ponuda za javnu nabavku u vrednosti od 14,5 miliona...

Hrvatska: Sektor vetra suočava se sa rastućim preprekama 20 godina nakon prve vetroelektrane

Pre dvadeset godina, Hrvatska je otvorila svoju prvu vetroelektranu, projekat kompanije Adria Wind Power, koji je označio prvi korak zemlje ka komercijalnoj proizvodnji električne energije iz vetra. Put do realizacije ovog projekta bio je težak i dugotrajan — trajao...

Hrvatska: Proizvodnja električne energije i ugljikovodika porasla u aprilu 2025.

Prema kratkoročnim statistikama energetike Hrvatske, neto proizvodnja električne energije u Hrvatskoj u aprilu 2025. iznosila je 1.209 GWh, što predstavlja povećanje od 9% u odnosu na 1.109 GWh proizvedenih u aprilu 2024. Hidroelektrane su i dalje bile vodeći izvor proizvodnje,...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!