Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRS: Potpisan ugovor...

RS: Potpisan ugovor o finansiranju HE Dabar, vredan 190 miliona evra

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Vlada Republike Srpske potpisala je poslednjeg dana prošle godine ugovor o finansiranju i izgradnji hidroelektrane Dabar, vredan 190 miliona dolara, otkriva portal CAPITAL.

Prema ugovoru, hidroelektranu će graditi kineska kompanija China Energy Gezhouba Group, a kreditiraće je kineska državna banka Eksim, na osnovu garancija Republike Srpske, saznaje CAPITAL u Vladi RS.

Premijer RS Radovan Višković ranije je najavio potpisivanje ovog ugovora.

„U najskorije vreme, već posle Nove godine, biće potpisani ugovori sa kineskom bankom i kineskim izvođačem radova za izgradnju hidroelektrane na Dabru. To je decenijski projekat Hercegovine i ovog dela Republike Srpske”, istakao je Višković.

HE Dabar, čija je ukupna vrednost 650 miliona KM (oko 330 miliona evra) imaće instalisanu snagu od 159,15 MW i proizvodiće 251,8 GWh električne energije godišnje.

CAPITAL je u više navrata pisao o ovom projektu, a između ostalog i to da je cena izgradnje hidroelektrane Dabar za samo nekoliko godina porasla za preko 150 miliona evra.

Takođe, Vlada RS je 2021. godine produžila Hidroelektranama na Trebišnjici koncesiju za izgradnju i korišćenje hidroelektrane Dabar sa 30 na 50 godina.

Vlada je, između ostalog i zbog ovog projekta, nedavno zatražila od Narodne skupštine RS povećanje iznosa garancija koje može izdati u 2021. godini za preko 125 miliona evra.

Prema predlogu odluke koju su poslanici udobrili, Vlada je procenila da će u 2021. godini biti potrebno izdati garancije za dva velika investiciona projekta, i to za hidroelektranu Dabar, oko 188 miliona evra i za hidroelektranu Bistrica, oko 54,6 miliona evra. Pored ovih međunarodnih garancija, za finansiranje izgradnje HE Dabar biće potrebno izdati garanciju i za kreditno zaduženje na domaćem tržištu u iznosu od oko 38 miliona evra.

Ugovor o izgradnji HE Dabar po sistemu ključ u ruke početkom maja prošle godine potpisali su Elektroprivreda RS i kompanija China Energy Gezhouba Group.

Izvor: capital.ba

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Bosna i Hercegovina: Nedostatak uglja izazvao drugi zastoj termoelektrane Ugljevik u decembru

Termoelektrana Ugljevik je ponovo obustavila proizvodnju električne energije zbog nedostatka uglja. Boban Benović, predsednik Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik, potvrdio je da je proizvodnja obustavljena, dodajući da se očekuje da će proizvodnja uglja u rudniku biti nastavljena do kraja dana....

Bugarska: Pumpna hidroelektrana Chaira završila inovativnu obnovu jedinice 2

Obnova jedinice 2 u hidroelektrani na pumpne sisteme Chaira uspešno je završena, uz inovativnu modifikaciju turbine koja je jedinstvena na globalnom nivou. Dvanaestomesečni intenzivni proces popravki značajno je poboljšao sigurnost i efikasnost postrojenja, omogućavajući mu da ponovo aktivno učestvuje...

Bosna i Hercegovina: Projekat vetroelektrane Ivovik nastavlja sa radom uprkos finansijskoj rekapitalizaciji

Projekat vetroelektrane Ivovik, smešten u opštini Livno u Bosni i Hercegovini, suočava se sa finansijskim izazovima, ali napreduje ka završetku. Kompanija Ivovik izveštava da je na kraju prošle godine imala negativnu imovinu od približno 1,9 miliona evra. Da bi...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!