Strmi rast cena električne energije na berzama počeo se prelivati na privredu. Veliki šok pri traženju ponuda za novi ugovor sa snabdevačem doživela je nedavno hrvatska tekstilna kompanija Galeb. Najpovoljnija ponuda podrazumevala je poskupljenje električne energije od 67 posto.
„Nemamo izbora. S tim poskupljenjem, baš kao i s iznosom minimalca koji svake godine raste za pet do šest posto, moramo se boriti. Direktan trošak rasta električne energije za Galeb znači 50 hiljada evra veći trošak na godišnjem nivou. Velik je to iznos koji trebamo pokriti u drugim troškovnim stavkama” objašnjava Josip Aračić, predsednik Uprave Galeba, dodajući da će mnoge kompanije koje posluju na granici profitabilnosti suočene s takvim šokom biti prisiljene na zatvaranje, piše Lider.
Neugodna iznenađenja poput toga osetiće svi koji nisu unapred sklopili ugovore. Naime, iz HEP Opskrbe, kojoj do kraja ove godine ističe nekoliko desetina ugovora sa velikim kupcima, ističu kako su s ugovori uglavnom zaključeni ranije.
„Potrebno je razlikovati trenutak ugovaranja i period ugovora, odnosno isporuke. Na primer, kupac je ugovor za 2020. i/ili 2021. mogao ugovoriti i u 2018. Sve je češći trend na tržištu da kupci biraju povoljne trenutke ugovaranja na tržištu i u tim trenucima ugovaraju isporuku električne energije za jednu do tri godine unapred. Trenutne visoke cene ugovaranja na tržištu odraziće se na ugovore i na cenu struje koja će se trošiti u 2022-2023. pa i 2024. godini“, tumače iz HEP-a.
Napominju da je jedan od ključnih pokazatelja cene na tržištu električne energije – njena cena na veleprodajnom tržištu. Na mađarskoj burzi HUDEX cena isporuke za 2021-22. godinu porasla je sa oko 50 evra po MWh u 2020. godini na gotovo 86 evra po MWh u avgustu 2021., što je porast od 70%.
Deo odgovora kako se odupreti rizicima koje takav porast cene ima na poslovanje je i promena modela kupovine struje, ali i okretanje vlastitoj proizvodnji energije primenom obnovljivih izvora.
Izvor: energetika-net.com