Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska: Preduzeća...

Republika Srpska: Preduzeća ERS-a u gubitku, a privatnici ostvaruju ekstraprofit

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Zavisna preduzeća Elektroprivrede Republike Srpske kontinuirano osiromašuju, dok sve elektroprivrede u regionu posluju sa pozitivnim povratom na kapital. Istovremeno, privilegovani preduzetnici profitiraju, jer u Republici Srpskoj ostvaruju 30 odsto prinosa godišnje, a u tržišnoj utakmici ne bi opstali ni dana, ogorčeni su u Udruženju manjinskih akcionara energetskog sektora.

Naime, regulatorni/zagarantovani povrat na kapital, kao kategorija, nastao je da bi se sprečilo da preduzeća iz pojedinih delatnosti, koja po svojoj prirodi imaju monopolistički karakter, zloupotrebe svoj položaj i ostvare enormne profite.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske odobrila je povrat na kapital regulisanoj delatnosti zavisnih preduzeća ERS-a u iznosu od 2-3,5%.

Usled loše politike i upravljanja, ukupni povrat na kapital (ROE) u zavisnim preduzećima ERS je negativan. U 2018. godini ROE iznosi -1,064% (gubitak kapitala 19,05 miliona evra), a u 2019. godini -0,659% (gubitak kapitala 11,66 miliona evra).

„U Republici Srpskoj imamo jedinstven slučaj da preduzeća sa zagarantovanim regulatornim povratom na kapital prave gubitke, dok bi u tržišnim uslovima ostvarivala milionske profite. Sa druge strane, privilegovanim preduzetnicima omogućava se da prave astronomske profite, a isti u tržišnoj utakmici ne bi opstali ni dana“, ističu u Udruženju manjinskih akcionara energetskog sektora.

Dodaju da se zavisna preduzeća ERS kontinuirano osiromašuju dok elektroprivrede u regionu posluju sa pozitivnim povratom na kapital (Hrvatska elektroprivreda ~5%, Elektroprivreda Crne Gore ~4%).

„Čak i „Elektroprivreda BiH“ ima pozitivan povrat na kapital: 1,657%, u 2018. godini dobit u iznosu od 49,2 miliona KM (25,06 miliona evra), i 0,678%, u 2019. godini dobit u iznosu od 20,1 milion KM (10,24 miliona evra)“, navode u Udruženju.

Samo privilegovanima zagarantovan povrat

Istovremeno, naglašavaju manjinski akcionari energetskog sektora, nekim „privilegovanim preduzetnicima“ je zagarantovana stopa povrata na vlastita sredstva u iznosu od 13,5%.

Obračunata stopa povrata na pozajmljena sredstva iznosi 6%, dok je struktura vlastitog i pozajmljenog kapitala utvrđena u odnosu 20%:80% (Odluka RERS o visini garantovanih otkupnih cena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovlјivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji od 06.07.2019. godine).

Stvarni povrat privilegovanim preduzetnicima se kreće u rasponu od 21,5% pa sve do 29,5%, u zavisnosti od visine kamatne stope koju plaćaju na pozajmljena sredstva. Kamate na kredite kod domaćih banaka iznose oko četiri odsto, dok međunarodne finansijske institucije kreditiraju ovakve projekte sa oko dva odsto, istakli su manjinski akcionari.

Tvrde da je podatak koji REERS navodi o ponderisanom prinosu na ukupno angažovani kapital od 7,5% tek puka statistika, koja prikriva egzaktnu računicu koja jasno pokazuje da privilegovani preduzetnici na jednu uloženu marku zarađuju i do 30 feninga godišnje, ili enormnih 30%.

Obustaviti ugovaranje garantovanih otkupnih cena

Kako je CAPITAL objavio, nedavno je Vlada RS donela rešenje, kojim firmi „EFT International Investments Holding Limited”, sa sedištem u Londonu, dodeljuje koncesiju za izgradnju i korišćenje solarne elektrane.

Manjinski akcionari predlažu da se odmah obustavi svako novo ugovaranje garantovanih otkupnih cena i premija za električnu energiju proizvedenu iz OIE (obnovljivi izvori energije), jer one garantuju bezobrazne zarade privilegovanim pojedincima za poslove bez rizika.

„Ako neko hoće da proizvodi struju iz obnovljivih izvora neka to radi na tržištu bez prava na obavezan otkup i neka sam balansira tu proizvodnju“, kategorični su manjinski akcionari.

Ranije su se oglasili o promašenoj politici OIE u Hrvatskoj, i tvrde da se sada u Republici Srpskoj kreira još gori model.

Podsećaju i da je trenutno u Hrvatskoj u toku afera i hapšenje zbog privilegija privatnim investitorima u OIE.

„Potrebno je i da se država aktivnije uključi u proces zaustavljanja osiromašenja zavisnih preduzeća. Nadamo se da će se Vlada Republike Srpske više posvetiti očuvanju kapitala u ERS i zavisnim preduzećima, a ne visokim povratima pojedinaca. Pokušavamo zaštititi državni kapital, jer je država najveći pojedinačni vlasnik u zavisnim preduzećima. Ipak, naša snaga kao manjinskih akcionara je ograničena i nastavićemo da delujemo snagom argumenata i analiza“, poručuju manjinski akcionari.

Oni ističu da će se baviti i pitanjem pravednije energetske tranzicije termoelektrana na ugalj u RS na obnovljive izvore.

Izvor: capital.ba

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Holandske cene gasa pale za više od 10% u 26. nedelji usled primirja između Irana i Izraela; EU sankcije Rusiji zastale zbog protivljenja Mađarske...

Holandske veleprodajne cene gasa pale su za više od 10% u 26. nedelji, nakon vesti o postizanju primirja između Irana i Izraela, što je uklonilo strahove na tržištu od mogućih prekida u snabdevanju naftom i gasom. Gasni fjučersi TTF na...

Region: Jugoistočna Evropa beleži skok cena električne energije i potrošnje usled ranog letnjeg talasa vrućine u 26. nedelji 2025. godine

U 26. nedelji 2025. godine cene električne energije u zemljama Jugoistočne Evrope (JIE) porasle su u odnosu na prethodnu nedelju, premašivši 90 €/MWh uprkos padu cena gasa. Cene su na početku nedelje bile oko 95 €/MWh u svim zemljama...

Srbija: Obim trgovine električnom energijom na dan unapred na SEEPEX-u porastao za 0,4% u junu 2025. uprkos padu cena

U junu 2025. godine na berzi električne energije Srbije, SEEPEX, na tržištu za naredni dan ukupno je trgovano sa 505.516,5 MWh električne energije, što predstavlja povećanje od 0,4% u odnosu na maj. Prosečan dnevni obim trgovine iznosio je 16.850,6...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!