Cene električne energije u Rumuniji u prvom kvartalu ove godine mnogo su više u odnosu na isti period prošle godine, na svim tržištima: spot (dan unapred tržište), bilateralno i balansno tržište, prema podacima Transelektrike.
Prema računici operatora prenosnog sistema, cena je na svim tržištima bila viša u proseku za 100 leva (21 evro) po MWh, dostigavši 299 leva (62,8 evra) po MWh.
Na tržištima za bilateralne ugovore, cena je povećana za 36%, na spot tržištu za 56%, dok je na balansnom tržištu cena viša čak dva i po puta, kao rezultat odluke ANRE, kojom su eleminisane minimalne i maksimalne cene.
Rast cena posledica je većih troškova za emisije, deficita električne energije na nacionalnom nivou i, poslednično, povećanja uvoza, kao i rasta cena na evropskom nivou.
Prema analizi evolucije prosečne cene fjučers ugovora u periodu 2018. – 2019. godina, koju je izvoršila Transelektrika, primetan je jasan uzlazni trend, bez oscilacija, u odnosu na cene zabeležene 2018. godine.
Osim toga, ponude za prodaju na bilateralnom tržištu bile su mnogo manje od ponuda za kupovinu, zbog čega je cena na zatvaranju aukcija bila znatno viša.
Ovaj trend povezuje se sa povećanjem cena sertifikata za emisije gasova sa efektom staklene bašte za 120%, od početka 2018. godine. To je posledica ograničenja broja dozvola za emisije, što je uglavnom pogađalo termelektrane na ugalj, ali i određivalo marginalnu tržišnu cenu.
Ovo se odrazilo na prosečnu cenu ugovora zaključenih na ovom tržištu, sa isporukom u prvom kvartalu 2019. godine, koja je iznosila 288 leva (60,5 evra), što je za 36% više u odnosu na prvi kvartal 2018. godine.
Na nivou Evrope, cene su uglavnom bile pod uticajem razdvanjanja zone aukcija Nemačka – Austrija na dve zone, počevši od 1. oktobra 2018. godine.
Na osnovu analize kretanja cena na DAM, koje reflektuju cene na evropskom nivou, primetan je trend rasta cena u trećem kvartalu 2018. godine u odnosu na drugi kvartal, a ovaj trend je i dalje prisutan. Prosečna cena na DAM u prvom kvartalu 2019. viša je u odnosu na isti period prošle godine, usled tražnje koja prevazilazi ponudu električne energije na evropskom nivou.
U januaru 2019. godine, Rumunija je bila pretežno uvoznik električne energije, što je dovelo do značajnog rasta cena na DAM. Tako je u januaru 2019. godine prosečna cena bila dvostruko viša u odnosu na januar 2018. godine, a u prvom kvartalu 2019. godine za 56% viša u poređenju sa prvim kvartalom 2018. godine.
U 2018. godini, na balansnom tržištu eliminsani su plafoni koji su limitirali minimalnu i maksimalnu cenu energetskog deficita, što je dovelo do značajnog povećanja prosečne otkupne cene za pokrivanje deficita.
Tako je cena na ovom tržištu povećana sa 194 leva (40,7 evra) u prvom kvartalu 2018. godine, na 299 leva (62,8 evra) u prvom kvartalu 2019. godine.
Izvor: economica.net