Posle potpisivanja ugovora o isporuci i integraciji IT i merne infrastrukture sa konzorcijumom „ATOS WG-Sagemcom“, počela realizacija projekta „EPS Metering“
Za timove stručnjaka koji su angažovani u realizaciji projekta „EPS Metering“ početak oktobra bio je ispunjen nizom sastanaka i aktivnosti. Od Odbora za upravljanje projektom, na čijem čelu su Aleksandar Obradović, direktor JP EPS, i Žerom de Parsko du Plesiks, generalni direktor firme „Atos Worldgrid SAS“, preko Stručnog tima za implementaciju projekta, pa do skupa u Novom Sadu kome je prisustvovalo 57 predstavnika distributivne delatnosti EPS-a sa područja cele Srbije. O rezultatima rada timova i koracima koji se preduzimaju, razgovarali smo sa Velimirom Šoškićem, direktorom Sektora za informaciono-komunikacione tehnologije u JP EPS.
Prvi test kod pravih kupaca
Podsećamo, „Elektroprivreda Srbije“ potpisala je 10. septembra ugovor sa konzorcijumom „ATOS WG-Sagemcom“ za nabavku i integraciju IT i merne infrastrukture, čime će se uspostaviti jedinstveni sistem na teritoriji cele Srbije i puna kontrola protoka električne energije. Projekat „EPS Metering“ biće koristan i za kupce i za EPS. Kupci će dobiti kvalitetniju uslugu, a EPS će konačno moći da smanji gubitke u distributivnom sistemu i da poboljša naplatu.
– Zvaničnu realizaciju ugovora počeli smo inicijalnim sastankom Stručnog tima JP EPS, konsultanta CESI i predstavnika konzorcijuma „Atos WG Sagemcom“, na kome je predstavljen način i vremenski tok realizacije projekta – kaže Šoškić i dodaje da je prva aktivnost o kojoj se razgovaralo bilo sprovođenje „PRE-SAT 1“ testa.
To je realni test komunikacije, koji je definisan i ugovorom, a sprovešće se na terenu kod pravih kupaca. Izabrana su tri trafo-rejona na Bežanijskoj kosi u Beogradu i u Inđiji, koji odgovaraju gradskoj, mešovitoj i ruralnoj distributivnoj strukturi. U njima će biti montirano 180 pametnih brojila, nakon čega će se ispitivati njihov rad. Zato se ubrzano radi i na adaptaciji prostora u Novom Sadu, u okviru Nacionalnog dispečerskog centra, iz koga će se pratiti rad celog sistema. Iz testnog AMM centra odmah će početi komunikacija između Novog Sada, Bežanijske kose i Inđije. Cilj ovog testa je da se provere svi elementi, pre svega PLC komunikacija, nakon čega će početi isporuke. Naš sagovornik kaže i da se prva velika isporuka brojila očekuje u martu sledeće godine i da će stizati oko 50.000 brojila na svakih šest meseci.
– Kada počnemo da ugrađujemo 300 brojila dnevno, ne sme biti grešaka i unapred moraju biti provereni putevi za komunikaciju – kaže Šoškić i dodaje da će tek nakon ugradnje 180 brojila i prateće opreme i uspešne provere komunikacije biti ispunjeni uslovi za prve veće isporuke opreme od strane konzorcijuma „ATOS-Sagemcom“.
Plan smanjenja gubitaka
Na pitanje kada će biti završena zamena svih brojila u Srbiji, Šoškić odgovara da EPS ne planira da zameni sva brojila.
– Studijom izvodljivosti koja je rađena 2014. godine predviđeno je da se zameni do 80 odsto brojila u Srbiji – objasnio je Šoškić. – Studija pokazuje da se kod zamene poslednjih 20 odsto brojila, u bilo kom distributivnom sistemu, troškovi zamene znatno povećavaju, dok su efekti mali, s obzirom na to da su to brojila koja uglavnom nemaju potrošnju i/ili se nalaze u udaljenijim krajevima. Naše predviđanje je da se zamenom 50 odsto svih brojila ostvaruje maksimum koristi. Posle toga, svake godine radiće se studije da proveravamo gde je ta granica isplativosti i u skladu sa rezultatima znaćemo koliko dodatnih brojila treba ugraditi.
Što se tiče smanjenja gubitaka, Šoškić naglašava da je do sada to bila jedna crna kutija za EPS.
– Imali smo merenje na izlazu iz sistema EMS-a i imali smo merenje kod kupaca, a šta se dešava između mogli smo samo da naslućujemo – kaže on i objašnjava da će u prvoj fazi projekta „EPS Metering“ biti ugrađeno 41.000 brojila u trafostanicama X/0,4 KV.
To su male, distributivne trafostanice i njihovom kontrolom znaće se šta se dešava sa električnom energijom od ulaska u distributivni sistem do samih trafostanica. Tu će se precizno izmeriti tehniči gubici, koji su normalni za svaki sistem, i znaće se koliko će energije iz 41.000 tačaka biti spremno da se preda kupcima.
Pošto su krađe uglavnom bliže krajnjim kupcima, one će moći vrlo precizno da budu locirane. Planirano je da se u laboratoriji u Novom Sadu postavi veliki displej na kome će biti obeleženo svih 41.000 tačaka. Gde god budu koncentrisane crvene tačke sa natprosečnim gubicima, tu će biti locirana krađa, pa u skladu s tim sprovodiće se i posebne kontrole.
– Naš cilj je da sa 15 odsto gubitaka u distributivnom sistemu Srbije dođemo na gubitke manje od 10 odsto – objašnjava Šoškić i kaže da je procenjeno da se tih pet odsto odnosi na krađu.
Inače, ovim preciznim merenjem na svim naponskim nivoima u ED sistemu stvara se veliki prostor za smanjenje i tehničkih gubitaka. Biće moguće identifikovati koje trafostanice su preopterećene, a koje podopterećene, jer se tehnički gubici javljaju i u jednom i u drugom slučaju. Distributivnom sistemu biće omogućeno da kupce prebacuju sa jedne na drugu TS, sa preopterećene na podopterećenu.
– Za kupce to neće biti ni od kakve važnosti, ali biće važno za EPS jer ćemo moći da uravnotežimo distributivni sistem i smanjimo tehničke gubitke – objašnjava Šoškić. – Proces će omogućiti i identifikovanje kablova i dalekovoda koji imaju veće gubitke i koje treba zameniti. Na osnovu podataka koje će sistem davati, biće moguće efikasnije planiranje aktivnosti u ED mreži.
Kada se budu postavljala nova brojila, sve će se tačno snimiti, dokumentovati i čuvati. Moći će da se vidi brojilo u sistemu, da li ono radi ili ne. A u samom procesu uspostavljanja sistema rešiće se mnoge nepravilnosti kojih sada ima. Gde god bude potrebno, merna mesta će se izmeštati.
– Nećemo se baviti kućama, nego samo merenjem i garantovaćemo da je to merenje tačno, a očekujemo da se broj reklamacija drastično smanji – kaže Šoškić.
On dodaje da sa ovim sistemom ulazimo u red evropskih zemalja koje imaju detaljne podatke o svojim distributivnim sistemima i svoju poslovnu politiku baziraju upravo na tim podacima.
Dobro urađen tender omogućava uštedu
Zahvaljujući dobro sprovedenom tenderu, dobijena je i najpovoljnija i najbolja ponuda, što se u praksi često ne dešava.
– Ponuda konzorcijuma „ATOS-Sagemcom“ bila je i najjeftinija, a ujedno i najbolja – kaže Šoškić.
Naime, tokom postkvalifikacionog testa, koji je trajao gotovo mesec dana, ispitivan je princip interoperativnosti, kojim je dokazano da različiti proizvođači, kao deo konzorcijuma, mogu da isporučuju brojila koja će sistem moći da prepozna, nezavisno od proizvođača. Tri proizvođača iz konzorcijuma mogu da rade u tom interoperativnom režimu i to je bio prvi uslov za potpisivanje ugovora. „Elektroprivredi Srbije“ time je zagarantovano da će ovaj veliki i značajan projekat biti realizovan.
– S druge strane, s obzirom na to da je umesto 58 miliona evra potrošeno 26 miliona, ostalo je prostora da u jednom dodatnom postupku bude nabavljena dodatna količina od oko 200.000 brojila za domaćinstva – kaže Šoškić i dodaje da će u narednom periodu biti pokrenut tender i za tu nabavku.
Duplo više
Ugovorom sa EBRD i EIB bilo je predviđeno da se za 80 miliona evra uspostavi sistem i da se nabavi 220.000 brojila, kaže Šoškić .- Već sada se sa visokom sigurnošću može pretpostaviti da ćemo za taj novac imati sistem sa 400.000-450.000 brojila. Broj brojila biće dupliran jer je tender dobro urađen, a velika konkurencija među ponuđačima omogućila je cenu koja je za 32 miliona evra niža od budžetske.
Izvor; EPS Energija