Vlada Srbije uputila je generalnoj direktorki Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard Pismo o namerama, u kojem su predstavljeni rezultati i naredni koraci u realizovanju aranžmana s tom finansijskom institucijom.
Ukoliko bude potrebno, planirano je da struja u Srbiji poskupi i u 2016. i 2017.
„Dodatne korekcije cena struje uslediće 2016. i 2017. godine, po potrebi, radi daljeg približavanja tih cena tržišnom nivou”, navodi se u Pismu o namerama Vlade Srbije upućenom MMF-u.
U Pismu se najavljuje i da će, po završetku korporativnog restrukturiranja i finansijske konsolidacije EPS-a, Srbija tražiti učešće manjinskog privatnog investitora za EPS, koji bi dodatno unapredio korporativno upravljanje, održivost preduzeća i obezbedio porofesionalno upravljanje firmom. Ti planovi, kako je navedeno, biće sprovedeni tokom 2016. i 2017. U Pismu se podseća na to da je početkom godine usvojen plan finansijskog restrukturiranja EPS-a, koji uključuje povećanje prihoda kroz efikasniju naplatu dugova, smanjenje gubitaka u prenosu struje, kao i da će od 1. avgusta uslediti povećanje cene struje od 12 odsto odsto, od čega je 7,5 odsto predviđeno za akcizu.
Pismo sadrži i Memorandum o ekonomskoj i finansijskoj politici (MEFP) i Tehnički memorandum o razumevanju u vezi s odobravanjem prve revizije aranžmana „iz predostrožnosti” s MMF-om.
Pismo o namerama, koje su uputili premijer Aleksandar Vučić, guvernerka NBS-a Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Dušan Vujović, nalazi se na sajtu Vlade Srbije i dostupno je javnosti, kao i dokumenti koji se u pismu navode. U Pismu se navodi da je ekonomski program, podržan stend-baj aranžmanom koji je 23. februara odobrio Odbor izvršnih direktora MMF-a, doprineo smanjenju unutrašnje i spoljne neravnoteže kojima je Srbija već duže izložena, te da država ostaje posvećena politikama predviđenim u okviru tog programa.
Program je, navodi se, pokazao dobre rezultate, tako da su svi kvantitativni kriterijumi izvršenja i indikativni ciljevi za kraj marta ispunjeni „malo iznad očekivanja”, a inflacija uveliko bila u okviru užeg raspona predviđenog mehanizmom konsultacija o inflaciji.
Kako se navodi, tokom sprovođenja programa postojali su određeni izazovi u izvršenju strukturnih repera koji su bili predviđeni za kraj marta. Jedan od njih, navodi se u Pismu, je i problem kašnjenja usvajanja Plana finansijskog restrukturiranja „Elektroprivrede Srbije”, zbog čega je podnet zahtev za povećanje cene struje i uvođenje akciza na struju. Predloženo je i da se rok za donošenje novog zakona o finansiranju lokalne samouprave pomeri za kraj septembra, s obzirom na to da su potrebne sveobuhvatnije konsultacije s lokalnim samoupravama.
U Pismu se navodi da će politika u okviru programa s MMF-om i dalje biti usmerene na smanjenje fiskalnih neravnoteža, sprovođenje širokog spektra mera u finansijskom sektoru i primenu strukturnih reformi širokog obuhvata, kao i da će komunikacija s javnošću biti dodatno unapređena da bi bila potpuno usaglašena s ciljevima programa.
Izvor; Dnevnik