I pored visokih ocena koje su MMF i EU dali Vladi Srbije za sprovedene reforme, cena struje i dalje predstavlja kamen spoticanja. O poskupljenju struje kad povećamo plate i penzije, poručuje premijer. Zbog manjeg minusa u budžetu, poskupljenje struje bi moglo da bude manje od planiranih 15 odsto, kažu stručnjaci.
Cena struje je poprilično uzdrmala razgovore predstavnika Međunarodnog monetarnog fonda i Vlade, ali procenat poskupljenja nije dogovoren.
Nije pitanje da Vlada ne zna da je cena struje veoma niska niti pitanje želje države da sačuva elektroprivredu, već onoga što građani mogu da podnesu pre povećanja plata i penzija, kaže premijer Aleksandar Vučić.
Da cena struje mora da se menja, kažu i u Evropskoj komisiji.
Frejk Janmat iz Delegacije EU u Srbiji kaže da Brisel pozdravlja napore da se EPS restrukturira i pretvori u mešovito preduzeće. Cena struje mora da pokriva i sadašnje i buduće troškove koji se odnose na investicije u modernizaciju infrastrukture EPS-a, ističe Janmat.
Zbog toga što je minus u državnoj kasi manji od očekivanog, stručnjaci kažu – i poskupljenje bi moglo da bude manje od sa MMF-om dogovorenih 15 odsto, tačnije, da se ne uvodi akciza, ili da ona za početak bude nula odsto.
“Možda će insistirati da se ipak i neka akciza uvede. Verujem da bi to poskupljenje struje moglo da bude manje od 15, ali veće od sedam i po odsto”, smatra Stojan Stamenković iz ekonomskog časopisa MAT.
Vladimir Vučković iz Fiskalnog saveta poručuje da je ekonomija neumoljiva i da cena struje mora da poskupi.
O struji će se još pričati sa MMF-om, ali i o rastu srpske ekonomije, iako su procenu za ovu godinu već podigli.
Premijer Vučić ističe da to govori o srpskoj ekonomiji. “Mislim da će morati u avustu da pomeraju svoju procenu, koja će ići na plus 0,5 odsto”, dodaje Vučić.
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević očekuje pozitivan rast ove godine, jer je, kako kaže, dobar osnov za to rast privredne aktivnosti, rast prerađivačke i ukupne industrije.
Kovačević smatra da je MMF-ova procena rasta od nula odsto konzervativna.
Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković kaže da se za sada ne vidi da će bruto domaći proizvod u ovoj godini biti jednak ili veći nego u prethodnoj.
Prema njegovim rečima, tekući podaci pokazuju stagnaciju BDP-a ili čak blagi pad.
“Videćemo kakava će biti i poljoprivreda, investicije – od kojih mnogo zavisi, proizvodnja u Železari i ‘Fijatu’. Te proizvodnje osciliraju, pa je gotovo nemoguće reći šta će biti do kraja godine”, poručuje Vučković.
Iz Vlade najavljuju da će u avgustu sa MMF-om početi i razgovare o povećanju plata i penzija, ali u Fiskalnom savetu kažu da nije moguće da se to desi ove godine. I Evropska komisija preporučuje da se višak novca iskoristi za otplatu duga i kapitalne investicije, a ne na eventualno povećanje plata i penzija.
Izvor; RTS