Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora: Kavarić,...

Crna Gora: Kavarić, Crna Gora želi Južni tok

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Crna Gora je zainteresovana za uključivanje u gasovod Južni tok, kao način diverzifikacije energetskih izvora i sredstvo jačanja konkurentnosti ekonomije, saopštio je ministar ekonomije Vladimir Kavarić.

On je, odgovarajući na pitanje poslanika Demokratskog fronta (DF) Strahinje Bulajića, kazao da se Crna Gora ne nalazi direktno na koridoru tog regionalnog gasovoda, tako da nije do sada učestvovala u potpisivanju međudržavnih sporazuma koji bi podržali njegovu gradnju.

„Formalnu ponudu nijesmo dobili, ali bilo je izvjesnih razgovora na tu temu sa predstavnicima ruskog Gasproma, koji realizuje projekat. Prilikom njihove posjete Crnoj Gori razgovarano je o crnogorskim potrebama za gasom i količinama koje bi se mogle plasirati na domaće tržište kroz gradnju gasovada”, rekao je Kavarić u Skupštini.

On je dodao da su predstavnici Gasproma upoznati da je studija analize, koju je prije nekoliko godina uradio hrvatski institut „Hrvoje Požar”, pokazala da bi Crnoj Gori bilo potrebno oko pola milijarde kubnih metara gasa za potrošnju.

„Crna Gora, zbog malog tržišta i nepostojanja gasne infrastrukture, ne predstavlja cilj razvoja bilo kojeg projekta gasifikacije. Međutim, država aktivno participira i nastoji da sa drugim zemljama regiona realizuje infrastrukturne projekte vezane za gas, koji bi mogli proći i kroz Crnu Goru”, kazao je Kavarić.

On je saopštio da je Ministarstvo ekonomije u tu svrhu, u okviru infrastrukturnih projekata za zapadni Balkan (WBIF), obezbijedilo grant od 550 hiljada eura za izradu studije pod nazivom Master plan gasifikacije Crne Gore – Prioritetni projektni portfolio u Crnoj Gori.

Studija će, kako je objašnjeno, bliže analizirati potrebe Crne Gore za potrošnjom gasa i način razvijanja gasne infrastrukturne mreže.

„Zato je i to razlog što Crna Gora podržava i nastoji da aktivno učestvuje u svakom projektu kojim se može uraditi gasifikacija, uključujući i projekat Južnog toka”, naveo je Kavarić.

On je dodao da odluku o realizaciji tog projekta, i sa komercijalnog aspekta o uključenju u njega, donosi Gasprom kao investitor.

Kavarić je podsjetio da je Južni tok projekat Gasproma, čija je osnovna zamisao da ruski gas, ispog Crnog mora, preko južne i centralne Evrope, dovede do Austrije gdje se nalazi regionalni Hab za gas.

U konzorcijumu koji je zadužen za realizaciju projekta nalaze se ruski Gasprom sa pet odsto, italijanski ENI sa 20 odsto i njemački Wintershall i francuski EDF sa po 15 odsto.

Kapacitet gasovoda je 63 milijarde metara kubnih gasa.

Tzvor SEEbiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!