Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaCrna Gora:RAE-Od 2016....

Crna Gora:RAE-Od 2016. godine počinje drugi regulatorni period

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Regulatorna agencija za energetiku (RAE) odlučila je da drugi regulatorni period traje tri godine, počev od 1. januara 2016. godine.

Odbor RAE je na sjednici 18. juna donio odluke o trajanju drugog regulatornog perioda za Elektroprivredu (EPCG), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Crnogorskog operatora tržišta električne energije (COTEE).

“Drugi regulatorni period trajaće tri godine i to od 1. januara 2016. godine do 31. decembra 2018. godine”, kazali su iz RAE.

RAE je krajem 2011. godine donijela nove metodologije, prema kojima će se cijene struje primjenjivati u periodu od tri godine.

Nakon toga, u julu 2012. godine, RAE je donijela konačne dozvoljene prihode za trogodišnji period za EPCG, CGES i COTEE, pojedinačno za svaku godinu. Prema tim prihodima određuje se cijena struje od 1. avgusta 2012. do 31. jula naredne godine.

Kada je u pitanju odluka o trajanju drugog regulatornog perioda za EPCG i CGES iz RAE su podsjetili da je metodologijama utvrđeno da je trajanje prvog regulatornog perioda tri godine.

“Propisano je i da trajanje svakog narednog regulatornog perioda RAE utvrđuje posebnom odlukom, godinu prije isteka tekućeg”, saopštili su regulatori.

U prelaznim odredbama metodologija utvrđeno je da prvi regulatorni period počinje 1. avgusta 2012. godine, a završava 31. jula naredne.

“U postupku analize primjene tih metodologija, odnosno utvrđivanja regulatorno dozvoljenog prihoda i korekcija u toku regulatornog perioda i uz konsultacije sa energetskim subjektima, ocijenjeno je da postoji potreba da se regulatorna godina, kao period od 12 mjeseci u okviru višegodišnjeg regulatornog perioda, veže za kalendarsku godinu”, objasnili su iz RAE.

Predstavnici RAE su naveli da je razlog tome to što se pretežni dio dokumenata, na osnovu kojih regulator donosi odluke o regulatornom prihodu energetskih subjekata, odnose na kalendarsku godinu. Tu, između ostalih, spadaju izvještaj o poslovanju, biznis plan, investicioni planovi i energetski bilans.

“Izjednačavanjem regulatorne sa kalendarskom godinom stvaraju se uslovi da se kod donošenja odluka raspolaže sa većim obimom konačnih podataka i time ostvari veći stepen objektivnosti pri utvrđivanju regulatorno dozvoljenog prihoda”, zaključili su iz RAE.

Trenutno je u toku proces utvrđivanja cijena struje koje će važiti od 1. avgusta.

RAE je ove sedmice završila postupak utvrđivanja korekcija regulatorno dozvoljenog prihoda energetskih subjekata i donijela odluke o korekcijama.

Odbor RAE je dužan da odluke narednih dana pošalje kompanijama. Nakon toga će Javni snabdjevač napraviti predlog tabela sa cijenama i korekcijama, koji Odbor usvaja najkasnije do 16. jula.

Struja bi, prema prvobitnim projekcijama RAE, od 1. avgusta trebalo da poskupi 5,69 odsto. Procenat poskupljenja bi, sudeći prema objavljenim odlukama o korekcijama, trebalo da bude manji.

Cijena struje za domaćinstva sa dvotarifnim mjerenjem je prema prvobitnim projekcijama, od 1. avgusta prošle godine trebalo da poraste 6,17 odsto, ali je, nakon obavljenih korekcija, poskupila 2,38 odsto.

Struja za domaćinstva sa dvotarifnim mjerenjem je u prvoj regulatornoj godini, koja je trajala od 1. avgusta 2012. do kraja jula prošle, poskupila 5,86 odsto.

Izvor Analitika

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!