Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaEU:Etinger-Nemam ništa protiv...

EU:Etinger-Nemam ništa protiv Južnog toka

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Evropska unija nije protiv gasovoda Južni tok, njegova izgradnja je prekinuta privremeno, rekao je evropski komesar za energetiku, Ginter Etinger.

– Mi nemam ništa protiv Južnog toka, za nas su prihvatljivi svi vidovi infrastrukture za isporuku gasa u Evropu – dodao je on u susretu sa novinarima u Međunarodnom udruženju novinara u Briselu.

– Južni tok je samo nova struktura za postojeće gasne tokove. To je dopuna, a ne novi izvor. U odnosu na taj projekat mi smo objektivni i neutralni. Sve odluke donose investitori i vlade zemalja u kojima se postavljaju cevi – ukazao je evropski komesar, a preneo Interfaks.

Međutim, kako je naglasio, Evropska komisija kao garant zakonodavstva Unije, dužna je da obezbedi da projekat bude u skladu sa evropskim propisima. Neki međuvladini sporazumi nisu u skladu.

Zato je EK od zainteresovanih strana zatražila mandat da pregovara sa Rusijom o unošenju izmena u sporazum i uskladjivanju sa pravilima EU, rekao je Etinger.

On je podsetio da su pregovori započeti, osnovana je radna grupa i nastavljena rasprava. Ali, pre nekoliko dana Rusija se obratila sudu Svetske trgovinske organizacije (STO) kako bi preko te organizacije izdejstvovala za sebe izuzeće od evropskih propisa. Pritom je okrivila EK da krši pravila STO.

– To znači, ruska energetska politika je u skladu sa pravilima STO, a zakonodavstvo EU nije – kazao je Etinger.

Prema njegovim rečima, Brisel je spreman da u pragmatičnom duhu vodi pregovore o izuzimanju od pravila EU, ali za početak je neophodno da Rusija prizna ta pravila a ne, kako je kazao, da ide suprotno od njih.

Evropski komesar za energetiku smatra i da je malo verovatno da će protiv Rusije biti uvedene energetske sankcije.

– Energetika nije najbolji objekat za ekonomske sankcije EU protiv Rusije i Brisel će, pošto sasluša mišljenje Vašingtona, doneti odluku samostalno….. Ruski gas kupujemo mi u Evropskoj uniji, a ne SAD – naglasio je on.

Mogućnost uvodjenja “treće faze” sankcija protiv Rusije u vezi sa ukrajinskom krizom, koja će obuhvatiti odredjene sektore privrede, razmatraće se na samitu EU u Briselu 27. juna, preneo je Interfaks.

Evropska komisija će nastaviti da pokušava da postigne kompromis izmedju Rusije i Ukrajine po pitanju otplate dugova za gas. Moskvi i Kijevu je ponuđena nova runda trostranih pregovora, rekao je evropski komesar za energetiku.

On je podsetio da u nedelju, prilikom poslednjih pregovora, strane nisu bile spremne na kompromis, iako su mu bile vrlo blizu.

– Za kompromis je bilo potrebno još samo malo fleksibilnosti – kazao je Etinger.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!