Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:"EU nema zamerke...

Srbija:”EU nema zamerke oko Južnog toka”

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Šefica pregovaračkog tima Srbije Tanja Miščević izjavila je da će sutra u Briselu biti održan skrining o energetici i transevropskim mrežama.

Ona je pri tom naglasila da Beograd od Evropske unije nije dobio nikakve konkretne zamerke koje se tiču gasovoda “Južni tok”.

“Ovo je prilika da EU predstavi standarde u ovoj oblasti. Mi sutra ne predstavljamo naše stanje i ‘Južni tok’ neće biti tema”, rekla je Miščević Tanjugu.

Ona je ukazala da će na skriningu (analitičkom pregledu prava EU) biti razgovora i upoznavanja sa tim šta su transevropske mreže i mreže dotoka gasa i nafte i kako se ta pitanja regulišu.

“U kasnijoj fazi, kada budemo odgovarali na pitanje kakvo je stanje kod nas, dotaći ćemo se pitanja ‘Južnog toka’. Mi nismo dobili nikakve konkretne zamerke u ovom trenutku u vezi ovog pitanja”, rekla je Miščevićeva.

Sekretarijat Energetske zajednice EU zatražio je od Saveta EU prošle sedmice da ispita zakonitost bilateralnih ugovora o izgradnji gasovoda “Južni tok”, koji je Srbija zaključila sa Gaspromom.

Sekretarijat je tada saopštio da se na ovu meru odlučio nakon što Srbija nije odgovorila na ponovljene zahteve iz Brisela da preispita poslovanje kompanija Srbijagas i Jugorosgas, koje su nosioci posla na deonici “Južnog toka” kroz Srbiju.

Prema mišljenju EZ, ugovori koje je Srbija sklopila sa Gaspromom krše takozvano “pravilo nevezivanja” koje važi u EU, a koje kaže da jedna firma ne može biti istovremeno i proizvodjač i distributer prirodnog gasa.

Ukoliko proceni da je Srbija u prekršaju, Savet može da donese političku odluku o daljim koracima u vezi sa ovim problemom.

Evropski komesar za energetiku, Ginter Etinger, do sada je u nekoliko navrata upozorio da bilateralni ugovori koje je Gasprom sklopio sa nekoliko zemalja, uključujući i Srbiju, nisu u skladu sa propisima EU i da se moraju preispitati.

Izvor Tanjug

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!