Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaHrvatska:HEP ulazi na...

Hrvatska:HEP ulazi na tržište plina

Supported byClarion Energy opengraph
Supported byspot_img

Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak potvrdio je danas da će Vlada opskrbu distributera, koji plin plasiraju domaćinstvima, od 1. travnja pa u sljedeće tri godine s Inine tvrtke Prirodni plin prebaciti na Hrvatsku elektroprivedu (HEP) te da plin sigurno neće poskupjeti.

Odgovarajući na novinarsko pitanje zašto država dio plinskog biznisa prebacuje iz Ine u HEP i što će to donijeti potrošačima, rekao je da prema propisima iz Trećega energetskog paketa Europske unije države članice moraju osigurati opskrbu plinom za domaćinstva i industriju.

Vlada je, kaže Vrdoljak, ocijenila da je sadašnji “opskrbljivač opskrbljivača” u javnoj usluzi, a to je Inina tvrtka Prirodni plin, višegodišnji gubitaš te je odlučila da od 1. travnja obvezu opskrbe distributera u javnoj usluzi prebaci na HEP za razdoblje od tri godine.

Za domaćinstva to će sigurno značiti da plin neće poskupjeti, što bi se pak vrlo vjerojatno dogodilo kada bi distributeri na slobodnom tržištu pokušavali kupiti plin, kaže Vrdoljak.

“Znači, plin neće poskupjeti, a hoće li imati istu cijenu kao sada ili pojeftiniti, pokazat će vrijeme”, dodaje.

Ministar smatra najvažnijim da, sukladno Trećem energetskom paketu, Vlada na ovaj način osigurava sigurnu opskrbu domaćinstava plinom proizvedenim na teritoriju Republike Hrvatske.

Vrdoljak očekuje da će Inina reakcija na ustupanje dijela plinskog biznisa HEP-u biti pozitivna.

Opskrbljivač na veleprodajnom tržištu, koji se u stručnim krugovima naziva i opskrbljivač opskrbljivača, prema Zakonu o tržitu plina je tvrtka kojoj domaći proizvođač, a to je u Hrvatskoj Ina, po reguliranoj cijeni prodaje plin, a onda ga ona prodaje distributerima također po reguliranoj cijeni. Potom distributeri opskrbljuju krajnje korisnike.

Problem s tim sustavom u Hrvatskoj je nastao jer se Hrvatska Glavnim plinskim ugovorom 2009. godine obvezala preuzeti Inin plinski biznis izdvajanjem tvrtke Prirodni plin iz Ine te kupovati od Ine domaći plin po cijeni uvoznog.

Međutim, zbog političko-sudskog zapleta u slučaju Sanader-MOL, Prirodni plin nije izdvojen iz Ine, ta tvrtka i dalje prodaje plin distributerima po reguliranoj cijeni, a kupuje od Ine po višoj, pa je nagomilala gubitke koje MOL-ovi pregovarači s Vladom o Ini smatraju dugom. Vlada ne priznaje dug pozivajući se na sudsku presudu po kojoj je Glavni plinski ugovor dio korupcijskih aktivnosti bivšeg premijera Ive Sanadera, koje je imao s predstavnicima MOL-a.

U Ministarstvu gospodarstva ističu da mnoge europske zemlje djelomično ili potpuno kontroliraju cijene plina te da se Hrvatska odlučila za srednju varijantu regulirane cijene za kućanstva i neregulirane za industriju. Procjenjuju da ulazak HEP-a na tržište plina toj kompaniji neće bitno utjecati na krajnji poslovni rezultat.

Izvor Seebiz

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Crna Gora: Naftne kompanije optužuju Jugopetrol za zloupotrebu tržišta

Udruženje naftnih kompanija Crne Gore formalno je zatražilo od Agencije za zaštitu konkurencije da istraži navodne zloupotrebe tržišne dominacije od strane Jugopetrola. Udruženje, koje se sastoji od oko 15 vlasnika benzinskih stanica, tvrdi da Jugopetrol sprovodi nepravedne prakse tako...

Hrvatska: SOCAR započinje isporuke gasa, proširujući energetski doseg Azerbejdžana u Evropi

Početkom septembra, Državna naftna kompanija Azerbejdžana (SOCAR) započela je isporuke prirodnog gasa Hrvatskoj, kako izveštava Azernews. Ovaj korak, postignut saradnjom vlada Azerbejdžana i Hrvatske uz pomoć PPD-a i MET Group-a, naglašava posvećenost Azerbejdžana da bude pouzdan energetski partner za...

Azerbejdžan planira drastično povećanje izvoza gasa u Srbiju

Azerbejdžan planira značajno povećanje izvoza prirodnog gasa u Srbiju, izjavio je azerski ministar spoljnih poslova Džejhun Bajramov. Dana 2. septembra, Bajramov je saopštio da su Državna naftna kompanija Azerbejdžanske Republike (SOCAR) i srpski Srbijagas postigli sporazum o povećanju godišnjeg...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!