Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRepublika Srpska:Crnogorci traže...

Republika Srpska:Crnogorci traže naknadu za potopljeno zemljište

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Vlade Republike Srpske i Crne Gore u narednom periodu sagledaće mogućnosti i tražiti rješenje o isplati naknade za 17,26 odsto potopljenog zemljišta na nikšićkoj teritoriji, koje zahvata Bilećko jezero, dogovoreno je danas na sastanku predstavnika elektroprivreda Srpske i Crne Gore.

Na sastanku u sjedištu „Elektroprivrede Republike Srpske“ u Trebinju, kojem je prisustvovao i ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević, istaknuto je da „Elektroprivreda Srpske“, odnosno „Hidroelektrane na Trebišnjici“ /HET/ ne bježe od svojih obaveza i spremne su da ih ispoštuju.

Nakon sastanka istaknuto je da bi godišnja naknada, koja bi bila plaćana opštini Nikšić, iznosila oko 300.000 evra, u zavisnosti od proizvodnje električne energije.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević precizirao je da je usaglašeno da se formira jedan ekspertski tim sa članovima dvije vlade koji će na zajedničkim sastancima konkretizovati ova pitanja.

„Kada se dođe do rješenja na nivou tih timova, uključiće se vlade Srpske i Crne Gore, kao i nadležna ministarstva koji će donijeti adekvatne odluke“, rekao je Kovačević novinarima u Trebinju.

Direktor „Elektroprivrede Republike Srpske“ Branislava Milekić istakla je da su „Elektroprivreda Srpske“, odnosno HET, bez obzira na opravdanost ili neopravdanost ovakvog zahtjeva iz Crne Gore spremne da izvrše svoje obaveze, te napomenula da se do sada nije vršio obračun ove naknade, jer ne postoji zakonski osnov.

„Zakon koji se odnosi na potopljeno zemljište u Srpskoj iz 2003. godine ne može da se primijeni na teritoriji druge države i to je razlog zašto do sada nije vršena uplata“, pojasnila je Milekićeva.

Ona je dodala da će vlade Srpske i Crne Gore u narednom periodu svakako tražiti rješenje za ovu problematiku.

Predsjednik opštine Nikšić Veselin Grbović rekao je da je zadovoljan današnjim razgovorima, napominjući da je ovo treći put da se razgovara o ovoj temi.

On je podsjetio da je naknada opštini Nikšić plaćana sve do 1992. godine, kada je zbog ratnih dejstava obustavljena, napominjući da sada traže zakonski model da bi obaveze prema ovoj crnogorskoj opštini bile regulisane.

„Naknada koja bi se plaćala bila bi upotrebljavana za infrastrukturne objekte, prije svega za putnu infrastrukturu, što bi značilo i bolje povezivanje Crne Gore i Republike Srpske“, rekao je Grbović, te dodao da se ne bi tražila isplata naknada iz ranijeg perioda.

On je dodao da će Vlada Crne Gore formirati ekspertski tim, te se nada da će se tokom februara iznaći neko rješenje koje će biti predloženo vladama da bi one mogle napraviti sporazum.

„Smatram da je ovaj problem izuzetno mali, a otvara mnogobrojne mogućnosti dvije elektroprivrede za neke druge investicione zahvate koji nisu realizovani, a postoje šanse za realizaciju“, poručio je Grbović.

Sastanku je prisustvovao i predsjednik Odbora direktora „Elektroprivrede Crne Gore“ Nikšić Srđan Kovačević.

Izvor Srna

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!