Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaSrbija EnergetikaSrbija:S Južnim tokom...

Srbija:S Južnim tokom dolazi i 1,5 mlrd. €

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

“Gasprom” je ponudio da finansira izgradnju gasovoda “Južni tok” u Srbiji, vrednu 1,7 milijardi evra, objavljeno je iz kompanije “Gasprom eksport”.

Prema tom predlogu, naša zemlja bi to otplatila od prihoda dobijenih od tranzitne takse.

Kako se ističe, “Gasprom” i “Srbijagas” nastavljaju razgovore o mehanizmu finansiranja projekta, a ponuda neće izmeniti dogovore i Akcioni plan koji su već na snazi.

Prema Akcionom planu, početak izgradnje gasovoda “Južni tok” u Srbiji planiran je za januar 2014. godine, navodi se u informaciji “Gasprom eksporta” o projektu “Južni tok”.

Šef “Gasproma” Aleksej Miler nedavno je naveo da bi gradnja mogla da počne i ranije, u decembru 2013. godine, s obzirom na to da se projekat Južni tok razvija ne samo po planu, već i pre roka, naveo je “Gasprom eksport”.

Završetak radova i početak isporuke gasa za Srbiju su planirani za 2016. godinu.

Prema navodima “Gasprom eksporta”, nacrt budžeta preduzeća “Južni tok Srbija”, zajedničkog preduzeća “Gasproma” i “Srbijagasa”, koje je zaduženo za realizaciju projekta gasovoda “Južni tok” u Srbiji, za 2013. godinu predviđa rashode od 115 miliona evra.

Budžet za 2014. godinu biće formiran krajem 2013. godine, nakon sprovođenja programa rada za ovu godinu, dodaje se u informaciji “Gasprom eksporta” o projektu “Južni tok”.

Navodi se i da je “Gasprom”, kao većinski vlasnik firme “Južni tok Srbija”, odlučio da sedište kompanije bude u Švajcarskoj kako bi osigurao investicione garancije i zbog uslova koje švajcarski pravni sistem nudi.

U informaciji o “Južnom toku” se navodi i da će taj projekat biti glavni izvor ulaganja u Srbiji.

“Studija izvodljivosti je utvrdila da će realizacija projekta na srpskoj teritoriji privući investicije od oko 1,5 milijardi evra i stvoriti oko 2.200 novih radnih mesta. Generalno, ovo će poboljšati perspektivu srpske industrije”, navodi se u saopštenju Gasprom eksporta.

Dodaje se i da je konačna investiciona odluka za bugarsku deonicu “Južnog toka” usvojena u novembru 2012. godine i “Gasprom” je spreman da učini sve što je do kompanije kako bi se projekat realizovao na vreme, tako da prvi gas može da poteče 2015. godine.

“Raspored izgradnje Južnog toka u Bugarskoj neće uticati na planiranu dinamiku izgradnje Južnog toka u Srbiji”, navodi se.

Konačna trasa podvodnog dela Južnog toka predviđa četiri kraka koja vode do bugarske obale i dalji transport gasa putem zemnog gasovoda kroz Srbiju, Mađarsku i Sloveniju do severne Italije, sa krakovima koji se odvajaju sa teritorije Srbije do Hrvatske i Republike Srpske.

Podseća se i da je 2. oktobra, 2013. godine Upravni odbor kompanije “Južni tok transport” odobrio detaljan plan izgradnje, usvojio dugoročni budžet kompanije i potvrdio puštanje u rad prve podzemne linije “Južnog toka” pre kraja 2015. godine.

“Gasprom eksport” i “Južni tok transport” na sastanku su takođe potpisali i Sporazum o prenosu gasa.

Prema oceni “Gasprom eksporta”, “Južni tok” će povećati sigurnost snabdevanja Srbije i Evrope putem diversifikacije trase koja povezuje evropske potrošače sa najvećim svetskim rezervama gasa u Rusiji.

Izvor Beta

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!