Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaZbog izgradnje Buk...

Zbog izgradnje Buk Bijele delegacija Crne Gore sutra u Banja Luci

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

Sastanak predstavnika Republike Srpske i Vlade Crne Gore o planiranoj izgradnji hidroelektranama Buk Bijela i Foča održat će se sutra u Banja Luci.

Iz entitetskog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju najavljeno je da će na sastanku biti prezentirane studije utjecaja na životnu sredinu hidroelektrana Buk Bijela i Foča te obavljene konsultacije o planiranim projektima izgradnje ovih hidroelektrana u kontekstu eventualnog prekograničnog uticaja na životnu sredinu.

Razgovorima će prisustvovati ministrica za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS-a Srebrenka Golić, dok će u delegaciji Vlade Crne Gore biti predstavnici Ministarstva održivog razvoja i turizma, Ministarstva ekonomije i institucija nadležnih za zaštitu životne sredine.

Sastanku će također nazočiti i ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Željko Kovačević, direktorica MH „Elektroprivreda Republike Srpske“ Branislava Milekić, predstavnici ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, savjetnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Neđo Kapetina, direktor Fonda za zaštitu životne sredine Republike Srpske Srđan Todorović te predstavnici Zavoda RS-a za zaštitu kulturno-povijesnog i prirodnog naslijeđa.

Narodna skupština RS-a je, 8. studenog, nakon burne rasprave i protivljenja opozicije, dala suglasnost na Vladin ugovor o izboru strateškog partnera za realizaciju projekta Hidroenergetskog sustava (HES) gornja Drina i ugovor o strateškom partnerstvu s njemačkom kompanijom RWE.

Ovaj projekt izazvao je ranije reagiranje iz RS-a i BiH, ali i susjedne Crne Gore, čijoj vladi se RS obavezala da će predočiti studiju u kojoj se tvrdi da izgradnja hidroelektrana “Foča” i “Buk Bijela” na gornjem slivu rijeke Drine nema utjecaja na životnu sredinu.

Inače, ugovorom koji je Vlada RS-a potpisala još 26.listopada, a onda potvrdila i Skupština, definiran je odnos RWE-a (60 posto) “Elektroprivreda RS” (40 posto) u zajedničkoj kompaniji, a riječ je o izgradnji četiriju hidroelektrana – “Buk Bijela”, “Foča”, “Sutjeska” i “Paunci”.

U ugovoru se jasno navodi da buduće koncesijsko društvo neće imati obvezu snabdijevanja električnom energijom tariftnih kupaca u RS-u te će je moći slobodno prodati na domaćem i međunarodnom tržištu.

Zanimljivo je da se u ugovoru navodi da je strateški partner upoznat da je u tijeku rješavanje postupka po žalbi društva “Barak” iz Izraela na Ustavnom sudu BiH te da će “Vlada RS-a zaštititi i obešteti“ strateškog partnera, projektno i koncesijsko društvo za sve stvarno pretrpljene gubitke, štetu i troškove (isključujući izgubljenu dobit), ukoliko posljedice ovog postupka budu od direktnog utjecaja na realizaciju projekta HES “Gornja Drina”.

Jasno je precizirano i da njemačka kompanija nikako ne može biti odgovorna oko postupaka koje vodi „Barak“ iz Izraela.

Izvor Bljesak

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!