Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...
NaslovnaRegion energetikaRegulisane cene u...

Regulisane cene u dve od tri članice EU

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Digital
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Rudarstvo
Supported byspot_img

Članice Evropske unije moraju da se odreknu pogubnog uticaja državnih intervencija u energetici i pojačaju napore na sprovođenju pravila jedinstvenog energetskog tržišta, upozorili su iz Evropske komisije napominjući da bi to za evropske potrošače moglo da znači uštedu od 13 milijardi evra godišnje. Komisija od članica traži da u narednih nekoliko godina postepeno ukinu regulisane cene električne energije i gasa koje obeshrabruju traženje jevtinijih i efikasnijih opcija, ali i druge kompanije da uđu na tržište.

Nedovoljna konkurencija, ocenila je Komisija u novom izveštaju, sprečava potrošače da sklope za njih najpovoljnije ugovore. Pored toga, subvencije za gas i struju uvećavaju dugove koji se zatim ponovo prebacuju na poreske obveznike.

Trenutno 18 zemalja EU reguliše maloprodajne cene struje i/ili gasa, čime se koče investicije i šalju loše poruke potrošačima koji vode računa o cenama.

“Moramo da stanemo na put regulisanim cenama”, istakao je evropski komesar za energetiku Ginter Etinger (Gunther Oettinger) dodajući da zemlje “uvode pravila i utvrđuju cene same za sebe” što nije, kako je rekao, u skladu sa “shvatanjem toga šta jedinstveno tržište treba da bude” u Komisiji.

Etinger je kazao da Komisija traži uklanjanje regulisanih cena, posebno onih koje su ispod tržišnih.

“Gledajući ukupne troškove, to je najpravedniji način (da se formiraju cene)”, kazao je Etinger predstavljajući izveštaj i dodao da je regulisanje cena dozvoljeno pod posebnim uslovima od kojih je jedan da se ne krše pravila konkurencije.

Etinger je istakao da je kada je reč o gasu i struji građane i biznis interesuju samo dve stvari – sigurne isporuke i dostupne cene, i da će to biti dostignuto zahvaljujući funkcionisanju evropskog tržišta energije.

Evropski potrošači bi, kako se navodi, mogli mnogo da uštede ako bi prešli na isporučioce sa najnižim cenama ali trećina potrošača uopšte ne poredi cene.

U izveštaju se od članica EU traži da podrže pravo potrošača da promeni isporučioca u roku od tri nedelje bez finansijskih troškova, kao i da prionu na uvođenje “pametnih” brojila.

Takođe se od članica EU zahteva da ubrzaju usklađivanje nacionalnih sa evropskim propisima, prema kojima se energetska tržišta moraju otvoriti za konkurenciju da bi kupci dobili mogućnost da biraju preduzeća koja će ih snabdevati gasom ili strujom, jer je rok za to istekao još pre 20 meseci. Cilj tih propisa je i da se kompanijama na sektoru energije omoguće jednaki uslovi na tržištu.

Komisija je pozvala članice da sprovedu treći energetski paket i strogo poštuju propise o konkurenciji. U septembru je Komisija inače otpočela procedure protiv 18 zemalja koje još nisu usvojile propise iz trećeg paketa.

Evropska komisija želi da se kreiranje jedinstvenog energetskog tržišta završi do 2014. godine ali strahuje da zemlje EU nisu na putu da se to i ostvari.

U ovom trenutku devet zemalja nema regulisane cene energije, što je u skladu sa odredbama trećeg energtskog paketa. To su Austrija, Češka, Nemačka, Finska, Luksemburg, Holandija, Slovenija, Švedska i Velika Britanija.

Prema podacima Komisije, regulisane cene energije za domaćinstva imaju Belgija, Grčka, Irska, Litvanija, Letonija i Španija.

Regulisane cene i za domaćinstva i za industrijske potrošače još imaju Bugarska, Kipar, Češka, Danska, Estonija, Francuska, Mađarska, Malta, Poljska, Portugalija, Rumunija i Slovačka.

Grčka, Litvanija i Portugalija obavezale su se da će do 2013. postepeno ukinuti regulisane cene a Rumunija do 2017. godine.

Nacionalne vlade brane se da regulisanim cenama energije pored ostalog štite osetljive grupe, međutim, u Komisiji su uvereni da državne intervencije nisu najbolja stvar za potrošače jer im ulivaju lažni osećaj zaštićenosti.

Potrošače treba, smatraju u Komisiji, podsticati da aktivno traže bolje mogućnosti, uključujući energetski efikasnije usluge.

Izvor Euractiv

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Srbija obezbedila garanciju za kredit od 67 miliona evra za obnovu Vlasinskih hidroelektrana

Vlada Srbije je potpisala ugovor sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) kako bi obezbedila garanciju za kredit u iznosu od 67 miliona evra za obnovu Vlasinskih hidroelektrana. Kredit, koji je dostupan tokom petogodišnjeg perioda, omogućava korisniku da...

Grupa Copelouzos ubrzava projekat elektroenergetske interkonekcije između Egipta i Grčke u vrednosti od 4,2 milijarde evra

Grupa Copelouzos ubrzava razvoj podmorske elektroenergetske interkonekcije sa Egiptom u vrednosti od 4,2 milijarde evra, sa planom da izgradnja bude završena i operacije počnu do 2030. godine. Interkonekcija, poznata kao GREGY, već je privukla značajno interesovanje evropskih banaka za potencijalno...

Grčka: Domaća potrošnja gasa porasla za 30% u 2024. godini, uzrokovano potražnjom za proizvodnjom električne energije

Prema podacima operatora za prenos prirodnog gasa u Grčkoj, DESFA, domaća potrošnja gasa zabeležila je značajan porast od 30,03% u 2024. godini, sa 50,91 TWh u 2023. na 66,2 TWh. Glavni faktor ovog rasta bila je značajna potražnja za proizvodnjom...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!