Iako je grejna sezona počela na vreme, 15. oktobra, izuzetno visoke spoljne temperature uzrokuju potrebu za prekidima rada toplotnih izvora, odnosno obustavu grejanja korisnicima već posle devet ujutru, ističu u “Beogradskim elektranama” i navode da takav način rada sistema, Beograđani mogu očekivati sve dok su ovakvi vremenski uslovi.
U “Elektranama” navode da sve toplotne predajne stanice kojih je više od 8.000, a u kojima se vrši predaja i regulacija toplotne energije sa distributivnog sistema na sistem kućnih grejnih instalacija, automatizovane.
– To znači da će oprema u toplotnim predajnim stanicama, pri visokim spoljašnjim temperaturama, automatski izvršiti redukciju protoka ka grejnim telima u prostorijama, do potpunog zatavaranja. U situacijama visoke spoljne temperature došlo bi do zagrevanja toplovoda, ali ne i instalacija i radijatora, pa se grejanje ne bi ni osetilo u objektima i stanovima. To je razlog prekida grejanja pri visokim spoljnim temperaturama – objašnjavaju u “Elektranama”.
Međutim, u tom preduzeću navode da način rada sa čestim prekidima zbog visoke spoljne temperature ima dvojake efekte. Naime, potrošnja energenata je manja, ali zbog čestog zagrevanja i hlađenja sistema dolazi do širenja i skupljanja toplovoda što dovodi i do pucanja cevi na distributivnoj mreži i kućnim grejnim instalacijama.
– Zbog čestih prekida, sistem nije moguće u potpunosti izbalansirati, što je neophodno uraditi u početku grejne sezone, oko sedam dana konstantnog rada, nakon svih remontnih radova na distributivnom sistemu i predajnim stanicama – navode u “Elektranama”.
To je razlog, ističu u ovom preduzeću, što svi korisnici istovremeno, u prvim danima grejne sezone, nemaju redovnu i ujednačenu isporuku toplotne energije.
– Zato je razumljivo što je u tim danima povećan broj poziva Dispečerskom centru. Čak i tada, imajući u vidu ukupan broj korisnika, a reč je o 300.000 stanova koje grejemo, primi se nešto više od 400 reklamacija dnevno, što je uobičajno za svaki početak grejne sezone – navode u “Elektranama”.
Izvor Blic