Ministarstvo finansija i privrede priprema novu akciznu politiku. Nacrti izmena zakona još su u toku, pa će potrošači konačnu odluku saznati tek tokom sledećeg meseca. Ukoliko jedini parametar bude manjak u budžetu, većina će se povećati. Ako se akcize budu ugledale na evropsku praksu, poskupljenju mogu da se nadaju konzumenti cigareta, žestokih pića, pre svega voćne rakije. Prilično izdašan izvor prihoda za državu bilo bi i uvođenje akcize na struju, koje već primenjuju neke evropske zemlje.
Punjenju budžeta Srbije među akcizama trenutno najviše dorpinose one na derivate nafte. One godišnje prihoduju oko 80 milijardi dinara, što je više od polovine ukupnih akciznih prihoda. Sa opterećenjem od 37 dinara na dizel goriva i 49,6 dinara na motorni benzin, Srbija je premašila minimalne limite Evropske unije, pa je malo verovatno da će se one dodatno uvećavati. Na putu ka evropskoj praksi moglo bi se ići na probližavanje akciznog opterećenja dizela i benzina.
Nije nerealno, međutim, očekivati da će se na udaru akciza naći drugi energenti. U Evropskoj uniji se već primenjuju akcize na prirodni gas, ugalj i koks i električnu energiju. Građanima Srbije trenutna cena gasa je već dovoljno opterećenje, pa ga verovatno nova vlada neće dodatno poskupeti. Akciza na struju je, međutim, efikasan i lako naplativ prihod. A cene električne energije u Srbiji, već dugo slušamo od nadležnih, daleko su manje nego u Evropi.
Cigarete su skoro neminovno na “tapetu” za povećanje opterećenja. Pošto su štetne za zdravlje, malo je onih koji će deliti patnju i saosećati sa pušačima. S druge strane, u Srbiji su cigarete najjeftinije u regionu. Akcize ne smeju, međutim, naglo ni da porastu, jer iskustvo okolnih zemalja pokazuje da je to okidač za rast “crnog” tržišta. Nova politika bi tako mogla da ide na promenu strukture opterećenja, smanjenje proporcijalne akcize, a rast specifične. U Srbiji je trenutno 1.000 cigareta opterećeno sa 30 evra akciza, a u Evropi će od 2014. opterećenje biti 90 evra.
Izvor Novosti