Supported byOwner's Engineer banner

Srbija: Za projekat Jadar neophodna Studija uticaja na životnu...

Ako postoji šansa da se ruda litijuma prerađuje na mestu gde se i iskopava, to je bolje nego da...

Serbia Energy Android aplikacija

Android aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa Google Play store-a  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.obi.webviewandroid)  Aplikacija nas dodatno...

Serbia Energy Aplikacija

Ios apple aplikacija za Serbia Energy Vesti je online i dostupna za preuzimanje sa apple store-a ( https://apps.apple.com/rs/app/energy-news-see/id6454899430)  Uskoro i Android...

Srbija: Za “zeleni dogovor” do 2030. potrebno 10 milijardi...

Srbija ubrzano razvija projekte zelene energije, poručuju iz Vlade. Za stabilno finansiranje računa se na podršku domaćih i međunarodnih...

Skuplja struja iz vetrenjača

Supported byClarion Energy opengraph
Supported by ElevatePR Serbia
Supported by SEE Energy News
Supported by Clarion Energy
Supported by Virty Energy
Supported byspot_img

 

Srbija iz obnovljivih izvora trenutno proizvodi 21 odsto energije, a do 2025. godine taj udeo trebalo bi da bude povećan za šest procenata na šta nas obavezuje i članstvo u Evropskoj uniji (EU), izjavio je juče pomoćnik ministra infrastrukture i energetike Miloš Banjac. 

Povećanje proizvodnje energije iz obnovljivih izvora poskupljuje cenu struje za potrošače, rekao je Banjac na okruglom stolu o potencijalima vetra u Srbiji, napomenuvši da EU obavezuje članice da do 2020. povećaju proizvodnju energije iz obnovljivih izvora za dodatnih 5,5 odsto.

Banjac je ukazao da su u toku pregovori sa Energetskom zajednicom da taj procenat za Srbiju bude četiri odsto, jer smo, kako je rekao, siromašna zemlja.

Prema njegovim rečima, do kraja 2012. godine obavezno je donošenje Akcionog plana za korišćenje obnovljivih izvora energije u kome će biti predviđeno da se ta kvota ispuni sa toplotnom energijom, što bi bilo povoljnije za potrošače.

Državni sekretar u Ministarstvu životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja Ivica Radović kazao je da su potencijali obnovljivih izvora energije kojima Srbija raspolaže 4,3 miliona tona ekvivalenata nafte na godišnjem nivou, od čega je najviše biomase 62 odsto.

Srbija veliki potencijal

Posle biomase, sledi solarna energija čiji su potencijali 15 odsto, hidroenergija 14 odsto, geotermalna pet odsto i energija vetra četiri procenta, dodao je on. Direktor Direkcije Elektroprivrede Srbije za trgovinu električnom energijom Dragan Vlaisavljević podsetio je da se u Srbiji primenjuju podsticajne cene za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije takozvane “feed in” tarife.

On je naveo da je se za kilovat čas struje iz vetrgeneratora plaća 9,5 evrocenti i da se investitorima garantuje otkup 12 godina.

Vlaisavljević je rekao da bi, prema studiji Elektromreže Srbije, priključenje vetroparkova snage 2.000 megavata na elektroenergetski sistem Srbije povećalo cenu struje za krajnjeg kupca za 1,7 evrocenti po kilovat času, podsetivši da je trenutna cena 6,5 evrocenti.

Predstavnici investitora koji su učestvovali u debati okruglog stola o potencijalima energije vetra u Srbiji ocenili su da Srbija ima veliki potencijal u obnovljim izvorima energije, najveći u regionu, ali da neke zakonske procedure usporavaju realizaciju tih projekata.

Investitori su izrazili očekivanje da će novi zakon o energetici znatno pojednostaviti i olakšati investicije u oblast obnovljivih izvora energije.

Okrugli sto o potencijalima energije vetra u Srbiji organizovao je internet časopis “Balkanmagazin”.

Izvor tanjug.rs

 

Supported byspot_img
Supported byspot_img
Supported byspot_img

Najnovije vesti

Nastavite sa čitanjem

Evropa: Cene Brent nafte, TTF gasa i CO2 dozvola pale krajem juna usled ublažavanja tenzija na Bliskom istoku

Tokom četvrte nedelje juna, cene Brent sirove nafte na fjučers tržištu su pale. U ponedeljak, 23. juna, cena je zatvorila na nivou od 71,48 dolara po barelu, što je za 7,2% niže u odnosu na poslednju sesiju prethodne nedelje....

Evropa: Cene električne energije pale krajem juna usled nižih troškova gasa i velike proizvodnje iz obnovljivih izvora

U četvrtoj nedelji juna, prosečne cene električne energije pale su u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. N2EX tržište Ujedinjenog Kraljevstva zabeležilo je najveći pad, od 28%. Ostala tržišta su zabeležila pad cena u rasponu od...

Evropa: Potrošnja električne energije raste na većini tržišta usled sezonskih promena i praznika

Tokom nedelje od 23. juna, potrošnja električne energije porasla je u većini glavnih evropskih tržišta u poređenju sa prethodnom nedeljom. Nemačka i Italija zabeležile su najveći rast, sa povećanjem potrošnje od 8,2%, odnosno 8,1%. Francuska je imala najmanji rast...
Supported byspot_img
error: Content is protected !!